Elin och Babak

Den 6 augusti gifte sig Elin och Babak i Småskärsudden utanför Piteå. Det var en fantastisk dag i flera bemärkelser! Vi hade blandat sol och skugga (mest sol) och det var varmt och skönt. Dessutom fanns det massor med värme hos Elin och Babaks familjer som verkligen tog mig till sina hjärtan, fast jag var en främling.

Vi fotade porträtt ett par timmar utomhus och njöt av vädret. Det gick inte att missta sig på vilken kärlek som Elin och Babak känner för varandra. De var sååå söta ihop som ni ser på bilderna här nedan. Det är nästan svårt att välja ut bara några få av alla bilder, för att visa på bloggen.

Sedan var det dags för vigseln som blev en härlig blandning av svenska och kurdiska traditioner. Bland annat sjöng Elins mamma, syster och moster (och någon fler som jag nu glömt namnet på plus att de blev ackompanjerade på gitarr) och sedan spelade Babaks farbror på en kurdisk luta (som jag glömt vad den kallas). Fantastiskt mysigt och en härlig vigsel!

Tack för att jag fick vara med och dela er stora dag och lära känna era familjer och vänner! Det var en riktig ära!:D

Jenny Blad - uunderbart petra!

Miss Kitty - Another beautiful wedding, Petra! I love your work.

Lina - Nu börjar jag nästan gråta… så fint //Lina (Elins kompis)

Helena Carlsson - Kom av en slump in på denna sida och måste bara få säga … Vilka oerhört vackra bilder! Ska lägga ditt namn på minnet, Petra.

Din e-postadress är aldrig publicerad or delad. Obligatoriska fält är markerade *

*

*

Det blev fel när du la in din kommentar. Försök igen.

A r k i v
B l o g r o l l
F o l l o w   m e